Przywracanie formy po porodzie: Ćwiczenia po ciąży
Przejście przez ciążę i poród to dla ciała kobiety prawdziwe wyzwanie. Po ciąży wiele kobiet pragnie jak najszybciej wrócić do swojej dawniej formy. Właściwie dobrane ćwiczenia po ciąży mogą być w tym pomocne, pod warunkiem, że są wykonywane z umiarem i świadomością swojego ciała.
Ćwiczenia po ciąży: dlaczego są ważne?
Ćwiczenia po porodzie to jedyny sposób, by odzyskać dawną formę. Twoje ciało po porodzie nie jest takie samo jak przed nim. Aparat podtrzymujący narządy rodne jest nadwerężony ciężarem, jakim było maleństwo rosnące w tobie przez cały okres ciąży. To poważny problem zdrowotny. Mięśni dna miednicy czy pochwy nie widać, ale ich zła kondycja może zaważyć na komforcie twojego życia.
Rozciągnięcie i osłabienie tych mięśni po porodzie może w przyszłości doprowadzić do wysiłkowego nietrzymania moczu, obniżenia ścian pochwy i związanego z tym bólu, a także problemów natury seksualnej. Zdaniem naszego eksperta doktora Jacka Tulimowskiego istnieją proste sposoby, które pozwalają zapobiegać takim sytuacjom. To przede wszystkim ćwiczenia.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Przed rozpoczęciem ćwiczeń po ciąży, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem. Niektóre ćwiczenia mogą być niewskazane dla kobiet po cesarskim cieciu lub z innymi komplikacjami zdrowotnymi. Ponadto, ważne jest, aby zawsze słuchać swojego ciała i nie przeciążać go.
Ciąża, a już zwłaszcza ta, która zakończyła się przyjściem na świat dużego dziecka, to dla organizmu kobiety ogromny wysiłek. – Noworodka powyżej 4 kg może urodzić każda kobieta, także ta o wzroście 160 cm i drobnej budowie ciała – wyjaśnia lekarz. – W takiej sytuacji jej struktury tkankowe, włókna kolagenowe i mięśnie ulegają rozciągnięciu, a nawet pękaniu.
Jeżeli pacjentka zaraz po porodzie nie zacznie ćwiczyć, to po pierwsze: nie schudnie i powrót do formy będzie trwał dłużej, po drugie: jej osłabione mięśnie nie dadzą sobie rady z trzymaniem moczu teraz (w pierwszych dniach po porodzie może występować spoczynkowe nietrzymanie moczu) i za kilka lat (wtedy mamy zwykle do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu, czyli w czasie śmiechu, kaszlu, wysiłku itd.).
Ćwiczenia po ciąży: co wybrać?
Ćwiczenia po ciąży powinny być łagodne i stopniowo zwiększające intensywność. Dobrym pomysłem jest rozpoczęcie od ćwiczeń kegla, które wzmacniają mięśnie dna miednicy. Inne polecane ćwiczenia to spacery, jogi dla mam, pilates lub ćwiczenia w wodzie. Ciało po prostu musi się zregenerować, a najlepszą metodą na to jest szybka rehabilitacja, czyli gimnastyka. Warto przy tym dodać, bo to niezmiernie ważne, że fizjoterapia to jedyny sposób profilaktyki i leczenia nietrzymania moczu oraz wzmacniania mięśni dna miednicy, który można stosować w czasie laktacji. Wszystkie inne terapie przy udziale urządzeń (elektrostymulacja, laser itp.), a także zabiegi chirurgiczne są możliwe dopiero po zakończeniu karmienia piersią.
Jeśli lubisz biegać, chodzić po górach, jeździć na rowerze, możesz swój ulubiony sport uprawiać w towarzystwie malca. Dla joggerów przeznaczone są specjalne wózki do biegania, które można przerobić na przyczepę do roweru (np. Chariot, Croozer). Rodzice, którzy uprawiają pieszą turystykę, mogą małego globtrotera zabrać w trudniejszy teren w nosidle.
Kiedy zacząć ćwiczyć po ciąży?
Fizjoterapię po porodzie najlepiej zacząć natychmiast, czyli w dobie zerowej (to ta, w której urodziłaś). Oznacza to, że powinnaś ćwiczyć już w szpitalu, w łóżku, gdy tylko zostaniesz przewieziona na oddział położniczy oraz w kolejnych dobach i tygodniach połogu oraz po nim. – Szybkie rozpoczęcie ćwiczeń jest ważne, bo tak naprawdę młoda mama nie ma zbyt wiele czasu na regenerację – podkreśla ginekolog. – Gdy wyjdzie ze szpitala, będzie musiała opiekować się dzieckiem: nosić je, wkładać i wyjmować z łóżeczka oraz wanienki, znosić po schodach wózek, wkładać go do bagażnika itd. To wszystko wysiłek, który nie pomaga nadwerężonym mięśniom miednicy ani pochwy. Oczywiście młoda, zdrowa kobieta nawet bez ćwiczeń wróci jakoś do formy, ale w kolejnej ciąży może zacząć odczuwać problemy wynikające z wcześniejszych zaniedbań.
Ćwiczenia po ciąży są kluczowe dla odzyskania formy i poprawy samopoczucia. Pamiętaj jednak, aby zawsze konsultować swoje plany z lekarzem i słuchać swojego ciała. Pamiętaj, że każda kobieta i każde ciało jest inne, więc daj sobie czas na powrót do formy.